Bambusz öntözése cserépben
Lehetséges bambuszt cserépben nevelni? Válaszunk: Abszolút! Nézzük, hogyan kell azt helyesen tenni, és mik lehetnek a buktatók.
Bambusz öntözése cserépben
A bambuszok rizómája optimális fejlődéséhez megfelelő talajközegre van szükség. A természetes talaj jobban megtartja a vízet. A vízelvezetőképessége is helyén van, így nem engedi a pangó víz létrejöttét. A cserepes bambuszok legnagyobb félelme az alul- vagy a túlöntözés. Erre kell a legjobban oda figyelnünk.
A földkeverékünket úgy kell megalkotni, hogy az a lehető legjobb minőségben szellőzzön és vezesse el a vízet. Ebben a tőzeg illetve perlit segíthet nekünk egy kis finomszemű homokkal megspékelve. A gyökeresedéshez keményebb közegre van szükség, nem porózusra, tehát ügyeljünk, rá azért föld is maradjon a talajkeverékünkben.
Ha mindent jól is csináltunk elérkezik a gyökeresedés ideje. A bambusz kitölti a rendelkezésére álló teret. A bambuszrizómái olyan szorosan kötődnek egymáshoz, hogy a víz már egyre kevésbé tud behatolni közéjük. Ilyenkor a víz egyszerűen csak fennmarad a földfelszínén és elpárolog. A szoros gyökérrendszer kialakulása után - inkább picivel előtte - már érdemes nagyobb edénybe helyezni a bambuszt. A legjobb ha kiültetjük, majd a bambuszvariációtól és elképzelésünktől függően gyökércsapdázzuk. Ha a kiültetésre nincs lehetőség és már nem tudjuk vagy nem akarjuk nagyobb edénybe helyezni bambuszunkat, akkor legvégső esetben ragadjunk meg egy fűrészt és egyszerűen távolítsuk el a gyökérzet 1/4-ét, az üres helyre pedig pótoljunk vissza földet, hogy az új gyökereknek legyen mibe belenőni. Hangsúlyozom, ennek határozottan nem fog örülni a bambusz, ezt csak végső megoldásként alkalmazzuk. Gyökér eltávolítás esetén érdemes csökkenteni a bambuszlevél mennyiségét is, a szárak visszavágásával. Ilyen beavatkozás esetén előfordulhat, hogy pár bambuszszár elhal. Ez teljesen természetes, nem kell megijedni tőle.
A bambuszgyökérzet képes addig duzzadni, hogy képes kinyomni a műanyag edények oldalát, szélsőséges esetben szétdurrantja azt az egyre nagyobb feszülés. Amikor efféle helyzettel találjuk szemben magunkat, akkor már nem biztos, hogy a bambuszt kifogjuk tudni emelni a nevelőkonténeréből. Sok esetben a konténert kell eltávolítani róla, annak szétvágásával.
További cikkek a bambuszokról: