Bambusz öntözés, locsolás mikor mennyit?
Mint minden növénynek, így a bambusznak is 3 alapvető dologra van szüksége az élethez: Talajra, napsütésre és vízre. A növénytartók egyik felelőssége az öntözés. A kérdés minden növényünk locsolása során ugyanaz: mikor és mennyit öntözzek? Beszéljünk a bambusz öntözéséről.
Rengeteg különbözőség van bambuszfajták és az őket körülvevő adottságok, körülmények tekintetében. Általánosságban elmondható, hogy a bambuszok vízigényes növények és gyakran kell őket öntözni. Öntözzéssel befolyásolni tudjuk a bambusz gyökérzetét. A bambusz rizómája, ha vizet keresnek, képesek lefelé való terjeszkedésre, ha kis mennyiségben és gyakran kapnak vizet, akkor a talajhoz közel fognak elhelyezkedni a gyökerek. Legalább hetente egyszer érdemes öntözni. Ezt a technikát akkor érdemes alkalmazni, amikor nem szereztünk be túl mélyre lehatoló gyökércsapdát.
A fiatalabb bambusztelepeknek nagyobb a vízigényük. Nyáron heti 2-3x, forróbb nyári napokon érdemes heti rendszerességgel négyszer is öntözni. Azonban nem árt óvatosan bánni a vízzel, ugyanis a bambuszok ki nem állhatják, ha túlöntözik őket, vagy pocsolyában állnak, esetleg vízben áztatják napokig. Kisebb, frissen ültetett vagy cserépben nevelt bambuszok esetén nagyobb a kockázat a növény fulladásának, gyökérrothadásának. Főképp ha nem éppen kiváló víz- és légáteresztő képességgel rendelkező talajba ültettünk.
Hazánk szerencsés hely a bambuszoknak, ugyanis az éves csapadék mennyisége, habár terület függvénye, de megfelelő a bambuszainknak. Sajnos ezalól kivétel az Alföld. (Az ott tapasztalható körülményeket és éves csapadék mennyiséget figyelembevéve). Hosszabb csapadékmentes időszakok közepette érdemes megsegíteni bambuszainkat egy kis öntözéssel. A bambuszod meghálálja majd a törődést.
Rengeteg eltérés van bambuszfajták, és az őket körülvevő adottságok, körülmények tekintetében. Általánosságban elmondható, hogy a bambuszok vízigényes növények, és gyakran kell őket öntözni. Öntözzéssel befolyásolni tudjuk a bambusz gyökérzetét. A bambusz rizómája, ha vizet keresnek, képesek lefelé való terjeszkedésre, ha kis mennyiségben és gyakran kapnak vizet, akkor a talajfelszínhez közel fognak elhelyezkedni a gyökerek. Legalább hetente egyszer érdemes öntözni. Ezt a technikát akkor érdemes elővenni, amikor nem túl mélyre lehatoló gyökércsapdát szereztünk be.
A fiatalabb bambusztelepeknek nagyobb a vízigényük. Nyáron heti 2-3x, forróbb nyári napokon érdemes heti rendszerességgel akár négyszer is öntözni. Azonban nem árt óvatosan bánni a vízmennyiséggel, ugyanis a bambuszok ki nem állhatják, ha túlöntözik őket, vagy pocsolyában állnak, esetleg vízben áztatják napokig. Kisebb, frissen ültetett vagy cserépben nevelt bambuszok esetén nagyobb a kockázat a növény fulladásának, gyökérrothadásának. Főképp ha nem éppen kiváló víz- és légáteresztő képességgel rendelkező talajba ültettünk. Hazánk szerencsés helynek mondható a bambuszok szemszögéből, ugyanis az éves csapadék mennyisége -habár terület függvénye, de- megfelelő a bambuszainknak. Sajnos ezalól kivétel az Alföld. (Az ott tapasztalható körülményeket és éves csapadék mennyiséget figyelembevéve. Sajnos ez a tendencia csak folytatódni látszódik az Alföldön). Hosszabb csapadékmentes időszakok közepette érdemes megsegíteni bambuszainkat egy kis öntözéssel. A bambuszod meghálálja majd a törődést.
Eme pázsitfű védelmére szóljon, hogy alapvetően egy nagyon erős ellenálló és magas tűrőképességekkel rendelkező fűféléről beszélünk. Főleg azon fajtákra igaz ez a legjobban, amelyek megélnek nálunk. Alapvetően nehéz elpusztítani a bambuszt és játszi könnyedén heveri ki az alulöntözést. A pangó vízet is túléli, de csak maradandó károsodással, olykor több méternyi rizóma visszarothadásával, ami hazavágja a bambusz exponenciális fejlődését.
A jelek
A bambusz mindig jelzi ha problémája van, gyorsabban mint hinnéd. Néhány esetben pedig te magad is megelőzheted, mielőtt még az jelzést adna le.
Az ujj teszt: A cserépben nevelt bambuszok talajnedvességét úgy tudod ellenőrizni, hogy beledugod az ujjad a talajba pár centire és máris megtudod állapítani, hogy a föld száraz, vagy nedves-e. Ha száraznak találtad, akkor elérkezett az öntözés pillanata.
A levelek: Külső megjelenésebeli változást vehetünk észre szomjazó bambusz esetén. A levelei összepöndörülnek, magukba fordulnak amikor szomjas az anyanövény. A bambusznövény ezzel csökkenti a párologatást, hogy ki ne száradjon. Ez egy intő jel, megfelelő locsolás után 1 órával a leveleket ismételten kinyílva találjuk, mintha mi se történt volna. Ha nincs tűző nap, nyugodtan be is permetezhetjük vízzel a leveleit alulról, felülről. Ez olyan a bambuszoknak, mintha kapnának egy svéd frissítő masszázst. Fontos megjegyeznünk, hogy a levélösszepöndörülést az erős és tartós napsütés is okozhatja, ebben az esetben nem szükséges locsolni. Honnan tudjuk, hogy szomjas a bambusz vagy csak a nap teszi? Várjuk meg, amíg elmegy a nap, és nézzük meg miként viselkednek a levelek, ha napnyugta után még legalább 1,5 óráig ugyanúgy látjuk a leveleket, akkor öntöznünk kell. Bár ilyen egyszerű lenne a helyzet...
A bambuszlevelek efféle viselkedése csupán egy dologról ad tanúbizonyágot, hogy bambuszunk azt kiáltja: "Problémám van". Ha a fentebb leírtakat tapasztaljuk, ám közben csurom víz a talaj, akkor túlöntözésről beszélünk.
Érdekesség: Biztos megfigyelted már, hogy a túlöntözésre a bambuszok levelei összepöndörülnek, ezzelellentétben amikor az eső úgy esik mintha dézsából öntenék, akkor mintha mi se történt volna. Emögött a víz keménysége és egyéb más paraméterei állnak. A csapvíz a legrosszabb amit adhatsz növényeidnek, a kúti víz jobb megoldás. A legjobb pedig az esővíz. A növényeknek mai napig a legjobb folyadék amit adhatsz, az esővíz.
Egy másik probléma a bambusz levélvégcsúcsának és/vagy a bambuszlevél több részén előforduló barnulás, elszáradás. Vannak fajták, amelyeknél természetes jelenség, mint pl. a Sasa veichii, Bambusa Nana Longifoliánál, azonban az esetek többségében inkább napégés és szárazság egyvelege tudja okozni: Tehát a túlzott napsütés és szárazság együtthatója.
A bambuszszállítószövedékében ha nem áramlik megfelelő mennyiségű víz - mert szárazság van-, miközben a nap épp a legjobb formájában tündöklik, a bambuszlevélszerv egészének nem jut megfelelő mennyiségű víz, és az gyorsabban veszít folyadékot mire az elérné a levélcsúcsot, akkor szinte órák alatt kiszárad. Idővel tovább megperzseli a nap, majd az a bambuszlevélrész örökké elhal. Örökzöldnövény létére ebbe nem fog belehalni a bambuszkánk, de a megjelenés már nem lesz oly impozáns, a következő levélváltás előttig.
A mulcsozás
Szárazabb, melegebb éghajlaton, a mulcs a növényeink jóbarátja. A Mulcsréteg egy természetes vízmegtartóréteget képez, amely nem engedi felforrósodni vagy elfagyni a talaj felsőbb szegmensét és megtartja annak nedvességét, mert optimalizálja a vízelpárolgást.
A bambusz önmulcsozza magát folyton lepergő leveleivel. Évenként akár 2-3 cm levélréteget is képezhet a bambusz. Tehát a mulcsozás csak az első egynehány évben javallott, utána teljesen elhanyagolható.
További cikkek a bambuszokról: