Fekete Marcell - Óriás feketeszárú bambusz
Fekete Marcell - Óriás feketeszárú bambusz
Az óriás fekete bambusz, az egyik személyes kedvencem. Fekete Marcellként nem engedhettem meg, hogy gyűjteményem Fekete bambusz nélkül maradjon. A híres neves Phyllostachys Nigra egy igen különleges bambusz. Hazánkban 6-8 méter magasra nő, 3-5 cm átmérőjű szárak jellemzik. A faj egyébként képes a 8-10 méteres magasság és az 5-7 cm-es átmérőjű szárak elérésére, azonban hazánkban erre még nem volt példa, Magyarországon 2005-2010 környékén kerültek be kertjeinkbe. Gyöktörzse fut, minden irányba képez rizómákat. Terjedése mérsékelt, más Phyllostachys Bambuszokhoz képest visszafogottabb, azonban ne becsüljük alá. Örökzöld és teljesen télálló, kiválóan alkalmazkodtak klímánkhoz.
Igen, ez is a fekete szárú bambusz, tudniillik, a fiatal hajtások zölden bújnak ki és 2-4 év alatt válnak teljesen feketévé fokozatosan.
Akinek fekete bambusza van az egyébként zöldszárú bambusszal is rendelkezik. A Nigra fiatal hajtásai ugyanis zölden kezdik pályafutásukat, a szárak feketeszárszínüket 2-4 év leforgása alatt érik el. Ritkán előfordulhat, hogy egy-egy szár egész életében inkább zöldesen tündököl, mint feketén, és csak pöttyökben fekete. Megfigyeltem, hogy olykor barnás, rozsdás szinezetet is képes felvenni ez a fajta. A szárközökhöz és a gyökérzethez közel kezd el feketedni általában pöttyöződve. A fekete bambusz gyöktörzse, tehát a föld alatti része is fekete mint a szár maga. Sövényként kitünő hatást kelthetünk a feketeszárú bambusszal ha kombináljuk fehér színekkel, pl. márvány göngyölegeket (fehér kavicsot) helyezünk le a földre, és alulról felnyírjuk növényünk szárait tetszőleges magasságban, hogy a fekete szárait jobban definiáljuk.
Levélzete nem különbözik más bambuszokéktól, annak fekete szárai azonban annál is inkább. A fekete szín az elegancia csúcsa. Általánosságban a fekete szín az erőt, az eleganciát és a tekintélyt szimbolizálja, ezért gyakran használják hivatalos, komoly vagy prémium környezetekben. Fekete szín az emberi pszichére erőteljes és sokrétű hatással van. Mindazonáltal a fekete a rejtély, a titokzatosság és az ismeretlen színe is -gondoljunk csak egy sötét, titokzatos erdőre- ami gyakran vonzza azokat, akik különcnek vagy mélyebb gondolkodásúnak érzik magukat. Ugyanakkor a divatban karcsúsítónak, elegánsnak és időtlennek számít. A fekete háttér kiemeli a színeket, így kreatív környezetben a kontrasztok erősítése miatt is kedvelt. A modern dizájnban és technológiában a fekete a letisztultságot és profizmust jelképezi. Emellett a fekete használata gyakran jár együtt tudatossággal – nem véletlen, hogy sokan tudatosan választják ezt a színt, hogy kontrollt és határozottságot sugározzanak. Összességében a fekete egy erőteljes és komplex szín, amely egyszerre képes védeni, hangsúlyozni és elrejteni. Ezt a hatást a bambuszok közül leginkább a feketebambusszal érhetjük el.
Kiváló sövény alakítható belőle, a fekete bambuszból készített sövények elegáns és ritka hatást alakít ki. Modernebb szállodák egyre gyakrabban alkalmaznak fekete bambuszt díszítésre és a luxus hatás növelése érdekében
A fekete bambusznak a szárai sokszor fényessá alakulnak, amely hasonlóan visszatükrözi környzetét.
A feketebambuszok szárai nagyon fényesek. Nem minden szára szokott fényessé válni. Előfordulhat, hogy nem a teljes szár válik fényessé. Nagyon különleges jelenség, ugyanis egy igazán fényesszár szinte visszatükrözi a környezetét, ha látsz egy ilyen fényes szárat és megfelelő helyről éri a fény, közelítsd hozzá a kezed és meglátod tükörsima felületén, mintha egy kikapcsolt monitor vagy tévé elé tennéd kezed, a fekete bambusz csak ugyanígy visszatükörzi azt. Az ilyen szárakat ha rövid ideig magas égető hőmérsékletnek tesszük ki, pl. tűz fölé helyezzük 2-3 mp-re, ezt a hatását tovább fokozhatjuk, lakkszerű anyag választódik ki a bambusz szárából, "belakozza magát a bambusz" a tűz hatására, illetve a lekezelés első kezdetleges formáját el is végeztük ezáltal.
Fekete bambusz kiültetése és gondozása:
A szépen begyökeresedett egyedeket kb. 5 centiméterrel mélyebben ültessük el, mint az eredeti földszintje. A bambusz leveleit esőztessük kiültetés után 2-4 hétig, ezzel is segítve a méggyorsabb új helyére való begyökeresedését. Tűző nap esetén nem szabad a leveleit locsolni/párásítani. Földjét tartsuk nedvesen, ám két öntözés között hagyjuk a földet száradni 2-3 napra. Az öntözésnél vegyük figyelembe a külső körülményeket: A hőmérsékletet, a szárazságot és a napsütéses órák számát, illetve annak intenzitását.
Feketeszárú bambuszaink 100-150 és 200+ cm-es méretekben érhetőek el. Dús levélzettel és erős gyökérzettel. Néha előfordulnak 6 méteren visszavágott példányaink is.