Bambusz virágzás Magyarországon 2024
Fekete Marcell Bambuszkertje egy évvel a bambusz levirágzása után
A bambuszok virágzása egy különleges esemény, amely búzához hasonló toklászt hoz. A legtöbb bambusz, amely a Phyllostachys nemzetségbe tartozik, igen ritkán, 60-120 évente virágzik. Fekete Marcell bambuszkertjében, Kistokajban virágzásnak indult cirka 120 év eltelte után a Phyllostachys 'Henonis' (Phyllostachys nigra variációja) bambusz. Ám van remény. Ennek a bambusznak az utolsó feljegyzett elvirágzása 1908-ban történt. A 120 éves ciklus vége 2028-ig tarthat. A virágzás egyik lehetséges kimenetele a bambusztelep elpusztulása, de van remény.
Mi történt? Mik az eddigi tapasztalatok?
A teljes bambusztelepem elvirágzott, ahogy szinte kivétel nélkül mindegyik 'Henonis' telep Magyarországon. Az egész országból többen is jelezték felém, képekkel. Tehát a jelenség egyidőben történt országunk teljes területén, és halad kelet felé, más országokban is megjelent. (Ez a cikk 2024.08.31-én került megírásra)
A virágzásról azt feltételezem, hogy egy megújulási, frissítési folyamat, mint mikor kijön egy szoftver új verziója. A bambusz 100 évet tanul, majd levonva a történéseket irányt vált, alkalmazkodik a változásokhoz. Ilyenkor virágzásnak indul, valamiért ezeket az etapokat 60-120 évente teszik szabályszerűen és globálisan, szinte teljesen egyszerre az egész bolygón. Ilyenkor virágzásnak indul, és magokat képez, amelyek az új alkalmazkodottabb nemzedék létrehozására hivatottak.
Bambusz virágzás első szakasza, a levélzet aránya csökken, a toklász bambuszvirág aránya nő - Fekete Marcell bambuszkertjében
Hogyan növelhetjük bambusz telepünk túlélését virágzáskor?
A szárakat visszavágtam és lecsaptam az oldalsó szárait, a tetején meghagytam pár megcsonkított oldalsó hajtást, hadd fejezze be a virágzást. Muszáj volt, hogy az anyatő ne veszítse el az összes energiáját, így növelve a túlélés esélyeit. A bambuszok a gyöktörzsükben tárolják az összes megtermelt energiát pl. cukor formájában. Ha kifogy ez az energia, és nincs utánpótlás, a növény elpusztul. A virágzáskor a bambusz mindent bele ad, ritkán ez a bambusztelep életébe is kerülhet. A megújulás egy igen energiaigényes feladat a bambusz számára. Az energiát fotoszintézis által termelő leveleit felváltják toklászszerű képződmények, így az energiatermelésnek vége szakad. Megszűnik az utánpótlás, miközben folyamatosan új toklászokat fejleszt.
Édes meglepetés!
Virágzó bambusztövek visszavágásakor a szállítószövetek vizet és szerves tápanyagot tovább ontották magukból, nem virágzó szakaszukhoz képest. Sokkal nagyobb koncentrációban tartalmaztak cukrot, ugyanis ennek a folyadéknak az illata friss gyümölcsökre emlékeztetett. Amelyre a legyek és különböző rovarok is felfigyeltek, akik valósággal elárasztották ezeket a szárakat. Ilyet még soha nem tapasztaltam korábban. Olyan nagy mennyiségű cukros levet nyomott fel a bambusz, hogy az lefolyt a körülbelül 1-3 méteren visszavágott bambuszszárakon, ráadásul teljesen megtöltötte a bambuszszár üreges részét. A bambuszok virágzásakor, több szerves tápanyagot használnak fel.
Levágtam a virágzó bambusztelepem szárait, és kevés mellékágat hagytam meg rajta. Kivétel nélkül mind folytatta a virágzást.
Mi történik ha nem csinálunk semmit a bambuszvirágzás esetén?
Szerencsére egy olyan pázsitfűféléről beszélünk, amely strapabíróságát évszázadok óta dicsérik és ez nem véletlen. A bambuszok körülbelül a virágzási folyamat utolsó harmadában, új töveket kezd hajtani, tehát párhuzamosan a virágzási időszakkal. Maga a Phyllostachys nigra 'Henonis' bambusz évezredek óta jelen van Kínában, Japánban pedig kb. 1000 éve telepítették be. Ez alatt az idő alatt bőven voltak bambusz-elvirágzások, csupán nem maradtak fenn információk arról, hogyan is zajlottak ezek, de mégis él ez a bambuszfajta, nem pusztult ki.
Az újonnan kihajtott tövekből leválasztottam párat a virágzó anyatőről. Utóbbiakból egy része virágzásnak indult, másrésze egyáltalán nem virágzott, viszont ezek az újonnan kihajtott virágzó leválasztmányok nem dobták el a levélzetüket, sőt mi több, dúsították azt. A levélzet és toklász arány a levélzet állományának javára volt kedvező hatással.
Összesítés:
A bambuszok virágzása ritka eseménynek számít, és a gyakorlat azt mutatja, hogy valamilyen úton-módon mindig is regenerálódtak a bambusztelepek emberi beavatkozás nélkül is. A bambuszok szoftverfrissítésének tudható be a bambuszmag képzése, és az azokból kifejlődő új példányok, a két virágzás közötti időszakban bekövetkezett változásokhoz adoptálódtak.
Bambusz cikk ajánló:
Másik cikk a bambuszok virágzásáról:
Bambuszmagokról szóló rövid cikk:
A levirágzott bambuszok tőről újrahajtanak, megújulnak