Mennyi szén-dioxidot köt meg a bambusz?
Mennyi szén-dioxidot köt meg a bambusz?
Dzsungeleinket, őserdőinket az Amazonast a föld tüdejének nevezik, ám valójában minden egyes fa, növény és fű, beleértve a bambuszt is: oxigénforrás.
Mindenki halott már a fotoszintézisről, amely folyamat a napfénnyel érkező fotonok hatására a vizet és a szén-dioxidot glüközzá (cukor) , vízzé és oxigénné alakítja át.
6 CO2 + 12 H2O + fotonok ➔ C6 H12 O6 + 6 O2 + 6 H2O
(szén-dioxid + víz + fényenergia ➔ glükóz + oxigén + víz)
Bambusz a szénbörtöne
A CO2 ezután az anyagban, a biomasszában biogén szénként, bambusz esetében pedig a szárban tárolódik. Ha a bambusz szár tovább növekszik, és végül elpusztul, a CO2 visszakerül a légkörbe.
Ha a bambusz szárát a növekedési periódus után, 4-5 év elteltével szüretelik le, és fenntartható és tartós termékké dolgozzák fel, a szén az anyagba záródik. Így a bambusz termékekben a szén mindaddig tárolódik, amíg a termék használatban van, és még tovább is tárolódik, ha az anyagot újrafelhasználják vagy újrahasznosítják pl. forgácslapokká.
Amikor végül elégetik energiával, ez felválthatja a fosszilis tüzelőanyagok használatát, ami további szén-dioxid-előnnyel jár.
Bambusz szénmegkötési adatok
Az építőiparban tárolt szén (CSC) mennyisége akár 1,6-1,7 tonna CO2 is lehet egy m³ bambusz esetében. A bambusz szárak betakarításának pozitív mellékhatása, hogy az anyanövény új szárakat növeszt, és ezzel egyidejűleg több CO2-t köt meg a bambuszerdőben, miközben építőanyagot biztosít. Ez Ázsiában jelenleg is így van, emiatt azt gondolom, hogy a bolygónkon található bambuszőserdők vetekszenek a fák szénmegkötő és oxigén előállító volumenével.
Valójában a gyors növekedés miatt a tartós termékekben tárolt szén mennyisége magasabb a bambusz esetében, mint más bioalapú anyagok esetében, beleértve a legtöbb fafajtát is.
A Nemzetközi bambusz szervezet részletes jelentését a témában ide kattintva találod:
Szén-dioxid-kibocsájtás csökkentése bambusz erdőkkel és bambusz alapú termékekkel
Mennyi szén található a bambuszban?
A bioalapú anyagokban – köztük a bambuszban – megkötött CO2 kiszámítása az EN 16785-2 (bioalapú tartalom megállapítására) és az EN 16449 (eredetileg fához készült, hasonló biogén széntartalmú bioalapú anyagokhoz is használható) európai szabványok alapján történhet. A sütőben szárított bioalapú anyagok (fa/bambusz) tömegének körülbelül a fele szénből áll. A CO2 (44 g/mol) és C (12 g/mol) molekulatömegének aránya 3,67. A tartós termékek által megkötött CO2 mennyisége meglehetősen egyszerűen kiszámítható a bambuszfajták sűrűsége alapján, figyelembe véve a nedvesség tartalmat. Minél nagyobb a köbméterenkénti tömeg, annál több szenet tárol.
Egy külföldi bambusz termékeket gyártó cég adatai az egyik termékének (bambusz gerenda) szén tartalmát a következőképp fejtette ki: (Tehát ezt tekintsük mankónak)
A bambuszból készült gerenda 1150 kg/m3 sűrűségű (1010 kg/m³) áll, 12 % nedvességtartalommal, ami 902 kg/m3 száraz biomassza 0 % nedvességtartalom mellett.
Ennek a tömegnek a fele, 453 kg/m3 biogén széntartalom. A CO2 és C molekulatömeg arányával (3,67) megszorozva 1662 kg CO2 /m3.
Jobb a szén-megkötő képessége a bambusznak mint más fafajtáknak?
Úgy tünik igen! Hiszen a fenti adat magasabb, mint a legtöbb fafajnál (pl. fenyő 450 kg/m3, 737 kg CO2 körül zár, bangkirai 930 kg/m3 zár 1475 kg CO2) Egyedi számításokhoz többféle, könnyen használható szénkalkulátor is elérhető az interneten, amelyek fahasználaton alapulnak.
Összességében elmondható, hogy a bambuszok szén-dioxid megkötő képessége jobb mint a fáké, ehhez bizonyára a rendkívüli gyorsaságukra van szükség, hogy lefölözzék fáinkat. Fontos azonban megjegyeznünk, hogy rengeteg bambusz terméket olyan bambuszokból készítenek, amelyek a hazai klímán nem élnek meg, az itthon fellelhető legalkalmasabb bambuszok ilyen jellegű adatai bizonyára eltérhetnek.
Ha a kedves olvasónak van lehetősége szakmai méréseket megfelelő laborban készíteni, ne habozzon a tudtomra adni (vagy ha már rendelkezik akkreditált adatokkal, oszd meg velem mindenképp), mert tudok biztosítani alapanyagot és együtt még előrébb vihetjük a hazai bambusztudás bővítését.