Norvégiában imádják a fát. Előszeretettel készítenek belőle különböző épületeket. Azonban a bambuszt és a skandináv építészetet nem szoktuk egy kosárba sorolni. Most viszont más a helyzet.
Az eredetileg Kelet-Ázsiában honos -és egyébként- örökzöld növényt, a bambuszt egyre több Európai építész ismeri el az egyik legjobb építőanyagként annak kedvező tulajdonságai miatt.
Csak képzeljük el, a bambusz belülről üreges. Szakaszosan üreges, aminek köszönhetően alig van súlya más építőelemekkel szemben. A kis tömeg mellett szokatlanul erős, miközben megőrzi flexibilitását. Egyszerre rugalmas, kemény és hajlékony.
A bambusz mellett szól még a fenntarthatóság is, mert hihetetlen gyorsasággal nő. Akik még nem hallottak a bambuszokról, azok el sem hiszik hogy ez egy olyan fűféle, amely akár 20-30 cm-es átmérőjű "fává" tud nőni, naponta 1 métert. Hazánkban a fejlettebb telepek 30 cm-t képesek teljesíteni per nap. 8-12 cm maximális átmérő mellett (csak az óriás bambuszokra jellemző ez hazánkban. Óriásbambusznak tekintünk itthon minden 5-7 métertől magasabbra és 5-6 centiméter átmérőtől szélesebbre növő bambuszfajtákat.)
Bambuszból építették meg a Mjostarnet felhőkarcolót Norvégiában - 2022-ig hivatalosan is a világ legmagasabb fából készült tornya
Norvégiában a világ legnagyobb faépületét alkották meg, még 2019-ben bambuszból. (Bár azóta az Ascent MKE 2022-ben megelőzte). Ez a felhőkarcoló így is rekordmagasságot jelent a bambusz alapanyaga miatt. Ugyanis 85 méter magas ingatlant készítettek belőle, 18 emelettel. Fából igazi kihívás ilyen ingatlanokat megalkotni, amellett, hogy az stabil és erős maradjon szerkezetileg. Nem véletlenül esett a bambuszra a választás. Egyes megállapítások szerint a fából készült épületek környezetkímélőbbek, mert az előállításukhoz kevés károsanyag-kibocsátás párosul. Sőt mi több, A japán Sumitomo Forestry faipari cég már most a tudtunkra adta, hogy 2041-re meg akarja valósítani a W350 Projectet, egy 350 méteres, 70 emeletes fából készült felhőkarcolót. Ez lesz a bolygónkon a legmagasabb, fából készült felhőkarcoló. Valószínűleg ,minekután elkészült, még sokáig fogja ezt a címet őrizni. Guiness-rekord gyanús.
Mjostarnet felhőkarcoló norvégiában - bambuszból készült
A Mjostarnet megépítése 3500 m3 bambuszt igényelt. A Mjostarnet jelentése:
Torony a Mjosa tónál
Egyre jobban terjed a bambuszból készült épületek száma. Nem kell sokat várni és Európában is ez lehet a leggyakrabban használt építőelem. Mert ne feledjük, a fák helyett mindig jobb ha -pázsit-füvet vágunk.