Bambusz téliesítés, télen mit tesz a bambusz és mi mit tegyünk a bambusszal?

Ahogy váltakoznak az évszakok, az év végéhez közeledve fáink a megszokott kerékvágás szerint elhullajtják leveleiket. Ekkor már tudjuk, közeleg a tél és elkezdhetjük növényeinket felkészíteni a hideg időjárásra. De mit kell tennünk ha bambusz van a kertünkben? Egyáltalán, hogyan reagálnak a télre a bambuszok? Mire számíthatsz? Elmondjuk mit tehetsz bambuszoddal, hogy könnyen telelhessen.

A bambuszok a Bambusoideae alcsaládba tartozó, a fűfélék (Poaceae) családjába tartozó évelő örökzöldek. Télen nem pusztulnak el, mint az egynyári növények, és télen nem hullatják leveleiket, mert örökzöldek. Általában a legtöbb futóbambusz, pl. a Phyllostachysok hidegtűrőek, és könnyen túlélik a hosszan tartó fagyokat és a jóval 0 ºC alatti hőmérsékletet (Egyes bambuszfajták akár - 25 Celsius-fokkal is megbírkóznak). A legtöbb csomós bambusz azonban általában trópusi vagy szubtrópusi éghajlatra tervezte magát, és sokkal érzékenyebb a fagykárokra (Pl. Fargesiák, de azért őket sem kell félteni). A tisztán trópusi bambuszok nem bírják a telet, akár -5 Celsius-fokos hőmérséklet is halálos kimenetelű lehet számukra. Pl. A legtöbb óriás bambusz amit a neten, dokumentum filmekben látunk, trópusi bambusz. Szerencsére vannak hazánkban és világszerte is akár combvastagságot elérő óriás bambusz is, amelyek mosolyogva vészelik át a telet. Ám a tél lelassítja a bambuszok fejlődését is.


Több módszer is ismert a bambuszok teleltetésére. 


Ne feledkezzünk meg a trágyázásról sem. A szervestrágyázást és műtrágyázást az évben ősszel vagy a tél elején a legjobb elvégezni. Szinte bármilyen trágya jó, legjobb a marha- vagy lótrágya. Műtrágya esetén a nitrogénsúlyosabbakat válasszuk bambuszainknak.

A bambuszok teleltetésének ideje változó, de szokás szerint az év 10. vagy 11. hónapjában érdemes elvégezni. A fentebb tárgyalt fagyvédelmi megoldásokat egyébként a hóréteg váltaná ki, azonban a havazás egyre kiszámíthatatlanabb, és nem ritkán csak latyakot kapunk. Klímánk jelenleg gyökeres változáson esik át. A  mínusz 10-15 Celsius-fok alá süllyedő napok száma Magyarországon egyre ritkábban fordul elő, amely nem nagy kihívás télálló bambuszaink számára.

A hazánkban kapható bambuszfajták jellemzően télállóak. A legdurvább fagykár, amely ezeket a bambuszokat érheti, a levélhullajtásban vagy szár elhalásban nyilvánul meg. Viszont, amíg a növény föld alatti része él, addig a növény is. Szerencsénkre a bambusz gyöktörzse fagyállóbb mert a föld borítása még plusz védelmet nyújt számára. A Fagyás egyébként is ritkán okoz problémát a bambuszoknak. Nem véletlenül hazánk egyik jobb, ha nem a legjobb örökzöldje. A bambusz remek módja, hogy a kertünk télen is élénken tündököljön, amikor a többiek lehullajtják leveleiket.

Amellett, hogy a leggyorsabb sövény alkotó növényről beszélünk, még télen is takarást biztosít, és hát mondanom sem kell, egy sövénynek mi értelme, ha csak az év felében biztosít takarást.